kısa yollar Giriş
icon
icon
İnternet Geçmişini temizleme

Birçoğumuz internette vakit geçirdikten sonra, daha önce girdiğimiz siteleri bilgisayar hafızasında unutuyoruz, örneğin internet kafe yada benzeri faklı bilgisayarlarda oturum açtığımız zaman mutlaka çıkış yaparken internet geçmişini kontrol etmemiz ve silmemiz gerekiyor. Aksi takdirde o bilgisayara bizden sonra oturan birileri, kullandığımız şifreleri ve özel kişisel bilgilerimizi görebilir. Bu durumda internet geçmişini temizlerken bazı noktalarada dikkat etmek gerekir.
İnternet geçmişini temizlemek bilgisayarımızda boş yere alan işgal eden bir nevi çöpleri de temizlemiş oluruz.

1 – İNTERNET EXPLORER
İnternet Explorer ile gezinti yaptığınızda internet geçmişini ve parolaları temizlemek
Google veya kullandığımız arama motorunun ana sayfasına giriyoruz ve Sayfanın en üstünde Bulunan Araçlar sekmesini açıyoruz ve Bu sekmede İnternet Seçenekleri’ni Açıyoruz. (Yabancı Dilde Program kullanıyorsanız eğer muhtemelen, Araçlar yerine extras İnternet seçenekleri yerine ise İnternet optionen yazmaktadır.)

extrass

İnternet seçenekleri Kısmında ise Karşımıza çıkan sekmede sadece Sil Yada yabancı ise Löschen diye geçebilir. Bu kısmı seçiyoruz.

internet-option

En son kısımda ise karşımıza neleri silmek istediğimizi soran bir sekme açılacak. Buı sekmede bizim o bilgisayardan kalkarken neleri silmek istediğimizi seçeceğiz. Ok işareti olan kısımları sileceğiz. Yani.. Aşağıdaki kısımları seçmemiz yeterli.Bu durumda Sık kullanılanlar web sitesi verilerini koru sekmesini şaretlememize gerek yok.

1 – Geçici internet dosyaları ve web sitesi dosyaları.
2 – Tanımlama bilgileri ve web siteleri
3 – Geçmiş
4 – İndirme Geçmişi
5 – Form verileri
6 – Parolalar
7 – İzlenme Koruması ve Activex Filtreleme Do Not Track verileri

Seçili olması gereken yukarıdaki alanları işaretleyip Sil yani başka bir dilde Löschen Diyor ve İnternet geçmişini temizliyoruz.

loschen

2 – GOOGLE CHROME
Google Chrome İle gezindiğimiz sayfalar internet geçmişi ve parolaları temizlemek

Google Chrome tarayıcısını açıyoruz ve CTRL +H Tuşlarına aynı anda basıyoruz. Bu durumda İnternet geçmişini temizleyeceğimiz kısım karşımıza çıkacaktır. Burada karşımıza çıkan kutucukların hepsini işaretliyoruz ve Tarama verilerini temizle butonuna basıyoruz. Böylece Google Chrome internet geçmişini girdiğimiz web sitelerini ve başkalarının görmesini istemediğimiz parolaları temizliyoruz.

internet-gecmisi-nasil-silinir-ve-temizlenir

3 – MOZİLLA FİREFOX
Mozilla firefox ile yaptığımız web gezintilerinden sonra internet geçmişi ve tutulan parolaları nasıl temizleyeceğimizi resimli olarak görelim.

İlk Önce Üst kısımdan araçlar sekmesini açıyoruz… Peki Araçlar sekmesini göremiyorsunuz o halde ekranın en üst kçşesine mause’un sağ tarafına basıp Orada, Menü Düğmeleri sekmesine basıp araçlar kısmını ekranaa getirebilirsiniz. Araçlar ve > sonra Seçenekleri Açıyoruz.

firefox-araclar

Açılan sekmede Gizlilik kısmını seçiyoruz ve sonra İsterseniz yakın geçmişinizi silebilir yazısına basıyoruz.

firefox-secenekler

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra şimdi yakın geçmişi temizle isminde bir pencere açılıyor. Orada size bilfirilen zaman içerisinde en son ne zamandan itibaren silmek istediğinizi soracak sekmeler olacaktır. Burada Herşey’i seçip tamam dersek firefox internet geçmişini temizleme işlemini bitirmiş oluyoruz

firefox-gecmis-silmek

Yazı adem46 Tarafından 11.10.2014 Tarih, Saat 12:20 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
728x90 reklam alanı
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir